S.H.M. Hakkında

Sivrihisar Havacılık Merkezi (S.H.M.), Necati Artan Tesisleri, 2014 yılının Mart ayında Hava Parkı olarak faaliyetlerine başlamıştır. Tesis, yaklaşık 1000 dönüm üzerine kuruludur. Hava parkının deniz seviyesinden yüksekliği 2790 feet’tir. 1810 m. uzunluğunda, 32 m. genişliğinde ana piste sahiptir. Pist yönü 05’e 23’ tür. Ana pistin yanında planör ve diğer hafif hava araçları için çim pist bulunmaktadır.

''Batı Apronu” ve “Doğu Apronu” olmak üzere iki apron alanı vardır. Hava parkında “Havacılık Disiplini” içinde kalmak kaydıyla ÖZGÜRLÜK vardır. Bu bağlamda, Türkiye’de bu özelliklerde bulunan İLK ve TEK hava parkıdır. S.H.M.'de uçuşların yanı sıra paraşüt atlayışları, uçuş eğitim okulları ve akademik birimlerin düzenlediği eğitimler ve kamplar ile model uçak eğitimleri, model uçak gösterileri, airshow ve akrobasi gösterileri de yapılmaktadır. Sportif havacılığın rahat yapıldığı bir yer olduğu gibi, paraşütçüler ve planörcüler için de çok uygundur.

Koordinatlar: N  39°17'59.29''  E  31°29'38.50''

Ekran_Resmi_2018-02-07_10.03.09_kopyası.

   M.S.Ö. HAVACILIK MÜZESİ   

M.S.Ö. Havacılık Müzesi, Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde 2016 yılında yerini aldı. Müzede, dünya havacılığının gelişmesine katkı sağlayan ve tarihi değerleri bulunan hava araçlarının ve dünya havacılığı ile ilgili bilgilerin sergilenmesi sağlanıyor. Müze içerisinde yer alan bazı hava araçları, sadece sergilenmekle kalmayıp uçuşa hazır durumda tutuluyor. M.S.Ö. Havacılık Müzesi ziyaretçileri ile buluşma gününü bekliyor.

   BATI APRONU   

Batı Apronu'nda; hangarlar, havacılık şirketlerinin yer aldığı bakım ve iş jeti hangarları ile teknik ofisler ve A.I.S. (Aeronautical Information Service - Havacılık Bilgi Servisi) bulunmaktadır. Köken Hangarı, Kılıç Hangarı, Darıcı Hangarı ile Ekinci Hangarı içerisinde yer alan Acromach binası ve Oruçoğlu Hangarı içerisinde yer alan Mach Aviation idari ofis binası ile M.S.Ö. Air Space Museum, yine Batı Apronu üzerinde yer almaktadır. Batı Apronu 20.150 metrekare beton zemine sahiptir. Bu apron üzerinde kanat açıklığı 14 metre olan uçaklar için 5 adet, 11 metre olan uçaklar için 7 adet ve yine kanat açıklığı 25 metreye varan jet uçaklar için 3 adet park yeri mevcut olmakla beraber, her biri için kanat bağlama mapaları vardır.

   DOĞU APRONU   

22.300 metrekare büyüklüğündeki Doğu Apronu Sivrihisar Hava Gösterileri'nde SHOW alanıdır. Şu an faaliyette bulunan O.C.C. (Operasyon Kontrol Merkezi), VIP Binası ve teknik hangarlar bu kısımda yer alırken, uçuş eğitim okulları ile akademik birimler için ayrılan hangar ve ofisler de yine bu apronda yer alacaktır.